Va morir ahir dimarts, 27 de desembre de 2022, a l’edat de 77 anys, confortat amb els sagraments de l’Església.

Mn. Josep M. Fabró Gibert, nascut el 28 d’agost de 1945, al Prat de Llobregat (Barcelona), era actualment rector de la Parròquia de Santa Maria, de Santa Maria de Vilalba (Abrera) i havia estat capellà dels centres penitenciaris Brians 1 i Brians 2, entre les anys 1991-2020.

La missa funeral serà el dimecres, 4 de gener de 2023, a les 17 h., a la Parròquia de Sant Pere i Sant Pau, del Prat de Llobregat, presidida pel bisbe Agustí. Mn. Josep M. Fabró ha donat el seu cos a la ciència, motiu pel qual no hi haurà vetlla. 

Encomanem-lo a la misericòrdia del Senyor en les nostres pregàries i celebracions.


BIOGRAFIA I MINISTERI

Mn. Josep M. Fabró Gibert va néixer al Prat de Llobregat, el dia 28 d’agost de 1945. Fill de Josep i Maria. Format al Seminari Conciliar de Barcelona, va ser ordenat sacerdot el 21 de desembre de 1969, a la Parròquia de Sant Pere i Sant Pau, del Prat de Llobregat.

Els seus primers nomenaments van ser:

24/01/1970  Vicari de la Parròquia de Sant Joan Evangelista, de l’Hospitalet de Llobregat.

21/12/1978  Vicari de la Parròquia de Sant Joan, de Viladecans.

01/09/1982  Rector de la Parròquia de Santa Bernadeta, de Torre Baró (Barcelona).

18/01/1985  Vicari de la Parròquia de Sant Miquel del Port, de Barcelona.

18/06/1986  Rector de la Parròquia de Sant Climent, de Sant Climent de Llobregat.

19/10/1991  Rector de la Parròquia de Sant Pere, dels Hostalets de Pierola.

27/10/1991  Rector de la Parròquia de Sant Bartomeu, de Vallbona d’Anoia.


El 26 de novembre de 1991 va ser nomenat Capellà del Centre Penitenciari BRIANS 1 i el novembre de 1992 el van nomenar responsable del Departament de Pastoral Penitenciària dins el Secretariat diocesà per als Marginats de l’Arquebisbat de Barcelona, per tres anys.

El 8 d’abril de 1996 va tornar a ser nomenat com a rector de la Parròquia de Sant Climent, de Sant Climent de Llobregat. El març de 2005 nomenat com a Adscrit a la Parròquia de Crist Salvador, de Martorell.

El 12 de juny de 2007 és nomenat Capellà del centre penitenciari BRIANS-2, allargant-se així la seva activitat pastoral en el món penitenciari des del novembre de 1991 fins el març de 2020.

Et recomanem